Szabó Bence reméli, hogy a távozó klasszisok nélkül is eredményes lesz a csapat
VÍVÁS - EURÓPA-BAJNOKSÁG, ZALAEGERSZEG. Szabó Bence reméli, hogy a távozó klasszisok nélkül is eredményes lesz a csapat
Négy érem? Maga a boldogság!
F. M., M. A.
NS, 2005-06-27
Boczkó Gábor még 2003-ban állhatott fel a dobogó tetejére
Most viszont valóban a legjobbakat indítja harcba Szabó Bence szövetségi kapitány, és hogy milyen reményekkel, arról a következõket nyilatkozta lapunknak. "Boczkó Gábor háromszoros Európa-bajnok- ként készül, ráadásul az õ vidékén (Boczkó tapolcai - a szerzõ), Zalaegeszegen sokan szurkolhatnak neki. Ha nem görcsöl be, jó egyéni eredményre lehet képes - kezdte esélylatolgatását a kapitány. - A férfi párbajtõrcsapat is biztató: Boczkón kívül tagja a sokadik virágzását élõ Kovács Iván is, Imre Gézával és Fekete Attilával a gárda Világkupa-sikereket tud maga mögött, így remélhetõleg ezúttal is harcban lesz az aranyéremért. Egyéniben két nyolcas döntõs helyezésre számítok. A nõi párbajtõrcsapat az utóbbi években elkényeztetett minket, ám az idén változott a helyzet, mert a kétszeres olimpiai bajnok Nagy Tímea és Mincza-Nébald Ildikó kiválása nagy veszteségként érte az együttest ( elõbbi éppen a napokban hozta világra harmadik gyermekét, utóbbi kisbabát vár,). Az új csapat fiatal, a pekingi jó megoldásra törekszünk, ezért szerencsés esetben egy halvány éremre számíthatunk Hormay Adrientõl, Révész Juliannától, Szász Emesétõl és Tóth Hajnalkától." Tovább nehezíti az együttes helyzetét, hogy Hormay Adrien sérüléssel küszködött a szezon során, ezért õ sincs csúcsformában, egyéniben nem is nevezte a kapitány az Eb-re.
A címvédôk Férfi tôr: Richard Breutner (német) és Oroszország Férfi párbajtôr: Christoph Marik (osztrák) Svájc Férfi kard: Sztanyiszlav Pozdnyakov (orosz) és Oroszország Nôi tôr: Laura Badea-Carlescu (román) és Románia Nôi párbajtôr: Natalja Konrad (román) és Oroszország Nôi kard: Aleksandra Socha (lengyel) és Oroszország
Szabó Bence sajnálja, hogy a tõrözõ Juhász Attilát nem megfelelõ hozzáállása miatt a múlt csütörtökön el kellett zárnia az Eb csapatversenyétõl - Juhásznak a közös szállással voltak problémái -, pedig rá a kapitány a világbajnokságon is számított volna. Helyébe az addigi tartalék Szabados Gábor került Berjozkin Anton, Huszka Zsombor és Mazza Lorenzo mellé. A férfi tõr évek óta hullámvölgyben van, amibõl az idén sem sikerült kilábalni, hiszen a szakág képviselõi a Világkupákon csupán egyetlen finálés szereplést értek el Berjozkin révén.
Varga Gabriella a magyar vívás egyik legutóbbi Eb-gyôztese (Fotók: Farkas József)
Nõi tõrözõink közül hárman is a világ közvetlen élvonalába tartoznak - Mohamed Aida a második, Varga Gabriella a hatodik, míg Knapek Edina a tizedik a legfrissebb világranglistán -, ám a tavaszi sikeres távol-keleti körutat követõen az utóbbi három komolyabb Világkupa-versenyen hamar kiestek. "Las Vegasból a múlt kedden értünk haza, ahol nagyon gyengén vívtak a lányok. Elég jó versenyzõk, rutinosak, ezért az utóbbi sikertelen szereplés ellenére képesek lehetnek jó eredményre, pláne azért, hogy bebizonyítsák: a világranglistás helyezéseik sem véletlenek. Egyéniben és csapatban is számítok egy-egy éremre, a két évvel ezelõtti Európa-bajnok Varga Gabi és Mohamed is szeretne egyéniben érmet szerezni" - így Szabó.
A legjobb évet - önmagukhoz képest - nõi kardozóink produkálták: Csaba Edina két Vk-bronzérmet szerzett, Nagy Orsolya és Varga Dóra kétszer, Sznopek Gabriella egyszer döntõs volt a Világkupa-viadalokon. "Nagyon jó eredményeket értek el a nõi kardozók, mégis azt mondanám, hogy szeszélyes a társaság. Boldog lennék, ha nyernének érmet, nem elképzelhetetlen csapatban a dobogós helyezés, egyéniben pedig legalább egy versenyzõt a legjobb nyolc közé várok - mondta a kapitány, majd hozzátette: - Férfi kardcsapatunk teljesítménye az idén nem számottevõ, Ferjancsik Domonkos kiválásával meggyengült a gárda, ráadásul Decsi Tamást is a napokban fegyelmezetlen sportolói magatartás miatt kellett kizárnom a csapatversenybõl. Egyéni érmet azonban remélek: Nemcsik Zsolt világklasszis vívó, aki mindenre képes, tõle bármikor várható kimagasló teljesítmény. Sajnos ez nem mondható el Lengyel Balázsról, aki az olimpia óta nem talál magára, de bízom benne, hogy a hazai rendezésû Eb-n feltámad."
Az utóbbi idôszak magyar Eb-érmesei
2000, Funchal: Király Hajnalka (nôi párbajtôr, 3.), Kulcsár Krisztián (férfi párbajtôr, 3.), nôi párbajtôrcsapat, 2. 2001, Koblenz: Mincza Ildikó (nôi párbajtôr, 1.), nôi párbajtôrcsapat, 1., Király Hajnalka (nôi párbajtôr, 3.), Knapek Edina (nôi tôr, 3.), nôi tôrcsapat, 2., Nagy Orsolya (nôi kard, 3.), Nemcsik Zsolt (férfi kard, 3.), Juhász Attila (férfi tôr, 3.), férfi kardcsapat, 3. 2002, Moszkva: Boczkó Gábor (férfi párbajtôr, 1.), nôi párbajtôrcsapat, 1., nôi tôrcsapat, 2., nôi kardcsapat, 2., Imre Géza és Kovács Iván (férfi párbajtôr, 3.), Nagy Orsolya (nôi kard, 3.), férfi kardcsapat, 3. 2003, Bourges: Boczkó Gábor (férfi párbajtôr, 1.), Varga Gabriella (nôi tôr, 1.), Csaba Edina (nôi kard, 3.), Mincza Ildikó (nôi párbajtôr, 3.), férfi tôrcsapat, 2. 2004, Koppenhága: Tóth Hajnalka (nôi párbajtôr, 3. ), nôi párbajtôrcsapat, 2.
A kapitány tehát optimista, reméli, az utóbbi idõk vívóbotrányai és a távozók nem rontják el a zalaegerszegi kontinensbajnokság képét: "Összességében három érem már elfogadható teljesítmény, ha négy vagy öt összejön, akkor leszek nagyon-nagyon boldog, hiszen Athén óta nagy nevek búcsúztak a vívósporttól: Nagy Tímea, Mincza Ildikó, Ferjancsik Domonkos és Kulcsár Krisztián sincs már a bevethetõ emberek között."
S arról sem szabad megfeledkezni, hogy az Eb-re a nevezések alapján erõs válogatottak érkeznek, a meghatározó vívónemzeteket a legjobbjaik képviselik. Ezalól csupán a franciák a kivételek, az ottani szövetség elöljárói ugyanis a kontinensviadalokon a tapasztalt vívók mellett fiatalokat is mindig szerepeltetnek.