A Csík Ferenc-díjat azon személyek kaphatják, akik kiemelkedő sportteljesítményükkel, egész életművükkel a nemzet előtt példaként állnak.
Csík Ferenc-díjat kapott Dr. Nagy László, aki műkorcsolyázóként mint a Nagy-testvérpár tagja, számos magyar, továbbá Európa- és világversenyen szerzett hírnevet hazánknak. Nyolcszoros magyar bajnok, háromszoros világbajnoki bronzérmes, kétszeres olimpiai bronzérmes. Kétszeres Európa-bajnok, és a kontinens bajnokságokon még négy ezüst és három bronzérmet nyert. Kétszeres Főiskolai világbajnok. Dr. Nagy László jelenleg sportorvosként dolgozik, és segíti a Magyar Labdarúgó Szövetség utánpótlás-nevelését is.
A Bay Béla-díjat azok az edzők, sportszakemberek kaphatják, akik jelentős nevelő-oktató tevékenységükkel és egész életművükkel a magyar sportolókat az egész világon elismert eredményeikhez segítették.
Bay Béla-díjat kapott Volper László, aki asztalitenisz edzőként, majd 20 éven át szakágvezetőként irányította a férfi és a női szakmai munkát. Nevéhez fűződik az évfolyamos rendszer kialakítása, a korcsoportos foglalkoztatás és az asztalitenisz oktatási tematikájának kidolgozása. Az általa vezetett szakosztály tevékenységéhez kapcsolódik a modell értékű, egymásra épülő utánpótlás-nevelés megteremtése. A Központi Sportiskolában eltöltött közel három évtized alatt több mint 1000 kezdő gyermeknek tanította meg az asztalitenisz alapjait, fejlesztette fizikai képességeiket és versenyzőket nevelt belőlük.
A Kemény Ferenc-díjat azon személyek kaphatják, akik a sport területén kiemelkedő oktatói, tudományos tevékenységet fejtettek ki.
Kemény Ferenc-díjat kapott Dr. Hamza István testnevelő tanár és torna szakedző. Évekig a magyar ifjúsági torna válogatott vezetőedzője volt, munkája eredményeként tanítványai közül többen válogatott kerettagok lettek, illetve kimagasló eredményt értek el nemzetközi versenyeken. Dr. Hamza István ismert és elismert sportszakember, nemzetközi versenybíró.
A Kerezsi Endre-díjat azon személyek kaphatják, akik eredményes munkát végeztek a testnevelés és a sportiskolák népszerűsítésében, az ifjúság testedzésében és a diáksport szervezésében.
Kerezsi Endre-díjat kapott Malaczkó István testnevelő tanár és öttusa szakedző. 1976 óta a Budapesti Műszaki Főiskolán tanít. Malaczkó István három évtizedes edzői tevékenysége alatt 6 világbajnokot nevelt ki. Oktatói, edzői tevékenységén túl mintegy 20 éve tagja egy asztmás gyerekek terápiájával foglalkozó testnevelő tanárokból és orvosokból álló kutatócsoportnak, akik 1989-ben elnyerték a „Harc az ifjúság egészségéért” nívódíjat.
Az Esterházy Miksa-díjat azon személyek kaphatják, akik kiemelkedő tevékenységet folytattak a sport népszerűsítésében, valamint a lakosság fizikai és erkölcsi állapotának fejlesztésében.
Eszterházy Miksa-díjat kapott Szabó Imre testnevelő tanár és labdarúgóedző. Részt vett a Magyar Diáksport Szövetség és a Magyar Szabadidősport Szövetség megalapításában. Országgyűlési képviselőként az Ifjúsági és Sport Bizottság tagja. A Wesselényi Miklós Alapítvány kuratóriumi tagjaként és elnökeként segítette sportegyesületek és sportszervezetek tevékenységét.
A Miniszteri Elismerő Oklevél azon személyek munkáját méltatja, akik példamutató, kiemelkedő tevékenységükkel elősegítették a magyar sport népszerűsítését.
Miniszteri Elismerő Oklevelet kapott Rózsa Lajos labdarúgóedző. Az FTC-nél 1963-tól edzősködik az utánpótlás korosztálynál. 1978-80 között Friedmanszki Zoltán mellett a felnőtt csapat pálya- és tartalékcsapat edzője volt. Munkája eredményeképp számos dobogós hely és kupagyőzelem köszönhető neki. Jelenleg nyugdíjasként az előkészítő csoportnál utánpótlás-neveléssel foglalkozik.
Miniszteri Elismerő Oklevelet kapott Orsós István, aki 1975 óta versenyszerűen sportol, mint súlyemelő. Válogatott kerettagként 41 korosztályos országos csúcsot állított fel. Minden korosztályban magyar bajnoki címet szerzett. Pár év külföldi vendégszereplése után bekapcsolódott a cigányság önszerveződő közéletébe, támogatta a népcsoport integrációs törekvéseit. 1996-ban a kanadai Collingwood-ban két világcsúcsot felállítva szenior világbajnok lett, majd 1997-ben az ausztriai Schrems-ben Európa- bajnoki címet szerzett.
Miniszteri Elismerő Oklevelet kapott Kővári László testnevelő tanár, sportszervező. Szakmai tevékenysége Jász-Nagykun-Szolnok megyéhez kötődik. A megye értékei és érdekei képviseletében, a sporthagyományok őrzésében, új mozgalmak, új sporttevékenységek bevezetésében aktív és meghatározó szerepet tölt be napjainkban is, továbbá nevéhez fűződik a középiskolások részére szervezett Országos Szellemi Diák Olimpia elindítása.
Miniszteri Elismerő Oklevelet kapott Ács Istvánné, aki a Magyar Labdarúgó Szövetség titkársági vezetője. Közel húsz éve szolgálja a szövetséget szaktudásával.
Miniszteri Elismerő Oklevelet kapott Vladár Istvánné középiskolai testnevelő és gyógytestnevelő. 1984 óta végzi töretlen lelkesedéssel és magas szakmai színvonalon testnevelői és gyógytestnevelői tanári munkáját a Vörösmarty Mihály Ének-Zenei Nyelvi Általános Iskola és Gimnáziumban.
Miniszteri Elismerő Oklevelet kapott Borovitz Tamás, aki a magyar röplabdázás kiemelkedő alakja. 1950-től játékosként, később szervező és vezetőként tevékenykedett a röplabda sportág népszerűsítésében. 1962-től a Magyar Röplabda Szövetség tagja, később főtitkára, egyben az Ifjúsági Bizottság vezetője, mely funkciójában fő szervezője volt az 1966-os budapesti I. Ifjúsági Röplabda Bajnokságnak. A röplabdasport iránti elkötelezettsége mellett 9 éve tagja a MOB Hagyományőrző és Gyűjtő Bizottságának, ezen belül az Egyéni Gyűjtők Szekció vezetője. Olimpiai és röplabdás relikviák gyűjtője, nemzetközileg elismert olimpiai érem-, érme- és jelvénygyűjteménye van, amely meghaladja a 10 000 db-ot.
Miniszteri Elismerő Oklevelet kapott Dr. Bihari Albert, aki több évtizede szervezi Szabolcs-Szatmár-Bereg Megye ifjúsági szabadidősportját és iskolai sportját. A nyíregyházi Vasutas Sport Club ügyvezető elnökeként – különösen atlétika, labdarúgás és röplabda sportágakban – meghatározó szerepet játszott e sportágak fejlesztésében, a tárgyi feltételrendszerek folyamatos javításában.
Miniszteri Elismerő Oklevelet kapott Novák József, a Zalalövő Általános Iskola testnevelés-földrajz-technika szakos tanára. Kiemelkedő eredményeket ért el az egészséges életmódra való nevelésben. Szervezi az iskolák közötti diákolimpia területi versenyeit, tanítványaival számtalan városkörnyéki és megyei versenyen ért el jó helyezést. Népszerűsítette a kézilabda és a labdarúgás sportágakat, a helyi serdülő labdarúgócsapat és a felnőtt női kézilabdacsapat munkáját több éven keresztül irányította.
Miniszteri Elismerő Oklevelet kapott Varga István 127-szeres válogatott kézilabdázó, ötszörös magyar bajnok, hétszeres magyar gólkirály. Varga István volt az első hivatásos magyar kézilabdázó, aki külföldön is professzionális szerződést kapott. Aktív sportolói pályafutása után edzőként dolgozott, majd éveken át irányította elnökként a Debreceni Dózsa Sportegyesületet. 1994 óta Európai Kézilabda Szövetség nemzetközi ellenőre. 1996-ig a Magyar Kézilabda Szövetség elnökségének tagja, valamint a Magyar Férfi Kézilabda Liga elnöke, mely idő alatt a magyar férfi kézilabda válogatott és a junior kézilabda válogatott menedzsere.
Miniszteri Elismerő Oklevelet kapott a „Flóra” Fogyatékos Gyerekek és Nevelőik Természetbarát és Tájvédelmi Egyesülete. Az 1995-ben alakult egyesület fő tevékenysége a Nógrád megyében élő fogyatékos gyermekek és fiatalok hasznos szabadidő eltöltésének biztosítása. Megálmodója, és 1996 óta házigazdája a „Kárpát medence mesemondó verseny és találkozó”-nak, amelyen öt ország tanulásban akadályozott diákjai és ép fiatalok integráltan vesznek részt.
GYISM Sajtó
Tel.:301-9213
e-mail: sajto@gyism.hu